Badminton Asia Championships 2013

Turnamen Selanjutnya : India Open 2013

Berikut Update Terbaru Jadwal Dan Hasil Pertandingan Lengkap Turnamen Bulutangkis Badminton Asia Championships 2013 (Kejuaraan Bulutangkis Asia 2013).

Badminton Asia Championships 2013

Result And Schedule Match Badminton Asia Championships 2013 (BAC 2013).

Round 2 (Babak Kedua), Kamis 18 April 2013 (Waktu Mulai : 09.00 WIB)

Tunggal Putra (Mens Singles)

Chen Long (China) vs Lee Dong Keun (Korea Selatan)  21-17, 21-4
Goh Soon Huat (Malaysia) vs Chou Tien Chen (Chinese Taipei)  21-18, 21-14
Boonsak Ponsana (Thailand) vs Kento Momota (Japan)  21-13, 21-16
Wong Wing Ki (Hongkong) vs Pham Cao Cuong (Vietnam)  21-5, 21-12
Kashyap Parupalli (India) vs Chu Han Chou (Chinese Taipei)  21-17, 21-19
Gao Huan (China) vs Kanora Ngoun (Kamboja)  21-3, 21-6
Thomi Azizan Mahbub (Indonesia) vs Timurbek Karimov (Uzbekistan)  21-3, 21-7
Shesar Hiren Rhustavito (Indonesia) vs Tanongsak Saensomboonsuk (Thailand)  21-17, 21-11
Kazumasa Sakai (Jepang) vs Hsu Jen Hao (Chinese Taipei)  21-7, 21-16
Lin Dan (China) vs Hu Yun (Hongkong)  10-21, 21-7, 23-21
Chong Wei Feng (Malaysia) vs Nguyen Hoang Nam (Vietnam)  21-13, 21-12
Du Pengyu (China) vs Suppanyu Avihingsanon (Thailand)  19-21, 21-18, 21-13
Hsueh Hsuan Yi (Chinese Taipei) vs Takuma Ueda (Jepang)  21-16, 21-18
Chan Yan Kit (Hongkong) vs Derek Wong Zi Liang (Singapura)  21-19, 15-21, 21-18
Liew Daren (Malaysia) vs Park Sung Min (Korsel)  19-21, 21-17, 21-16
Wang Zhengming (China) vs Sai Praneeth B. (India)  21-15, 21-16

Tunggal Putri (Womens Singles)

Li Xuerui (China) vs Sapsiree Taerattanachai (Thailand)  21-17, 17-21, 21-10
Ratchanok Intanon (Thailand) vs Belaetrix Manuputi (Indonesia)  21-13, 21-16
Eriko Hirose (Jepang) vs Busanan Ongbumrungpan (Thailand)  21-13, 21-15
Sindhu P.V (India) vs Wang Shixian (China)  15-21, 21-14, 22-20
Sonia Cheah Su Ya (Malaysia) vs Bae Yeon Ju (Korsel)  18-21, 26-24, 21-16
Wang Yihan (China) vs Nichaon Jindapon (Thailand)  16-21, 21-16, 21-16
Tai Tzu Ying (Chinese Taipei) vs Han Li (China)  19-21, 21-12, 21-10
Sayaka Takahashi (Jepang) vs Jiang Yanjiao (China)  21-18, 21-19

Ganda Putra (Mens Doubles)

Takeshi Kamura/Keigo Sonoda (Jepang) vs Huang Chu-En/Li Chia Yu (Chinese Taipei)  21-14, 21-14
Maneepong Jongjit/Nipitphon Puangpuapech (Thailand) vs Chai Biao/Guo Zhendong (China)  21-14, 21-17
Kim Ki Jung/Kim Sa Rang (Korsel) vs Chen Hung Ling/Lu Chia Pin (Chinese Taipei)  21-13, 23-25, 21-11
Hong Wei/Shen Ye (China) vs Duong Bao Duc/Nguyen Hoang Nam (Vietnam)  21-7, 21-8
Hiroyuki Endo/Kenichi Hayakawa (Jepang) vs Kim Dae Eun/Shin Baek Choel (Korsel)  21-10, 21-18
Ko Sung Hyun/Lee Yong Dae (Korsel) vs Chan Tsz Ki/Lo Lok Kei (Hongkong)  21-10, 21-11
Goh V Shem/Lim Khim Wah (Malaysia) vs Hirokatsu Hashimoto/Noriyasu Hirata (Jepang)  21-17, 19-21, 21-17
Liu Xiaolong/Qiu Zihan (China) vs Nelson Heg Wei Keat/Teo Ee Yi (Malaysia)  17-21, 23-21, 21-17

Ganda Putri (Womens Doubles)

Lee So Hee/Shin Seung Chan (Korsel) vs Chiang Kai Hsin/Tsai Pei Ling (Chinese Taipei)  21-13, 21-13
Ma Jin/Tang Jinhua (China) vs Chien Yu Chin/Wu Ti Jung (Chinese Taipei)  21-9, 21-7
Amelia Alicia Anscelly/Soong Fie Cho (Malaysia) vs Suci Rizky Andini/Della Destiara Haris (Indonesia)  21-19, 21-17
Gebby Ristiyani Imawan/Tiara Rosalia Nuraidah (Indonesia) vs Bao Yixin/Tian Qing (China)  26-24, 21-23, 21-13
Wang Xiaoli/Yu Yang (China) vs Chau Hoi Wah/Shek Hiu Yiu (Hongkong)  21-14, 21-19
Poon Lok Yan/Tse Ying Suet (Hongkong) vs Pradnye Gadre/Ashwini Ponnappa (India)  21-15, 21-11
Miyuki Maeda/Satoko Suetsuna (Jepang) vs Chen Hsiao Huan/Lai Chia Wen (Chinese Taipei)  21-9, 21-18
Ko A Ra/Yoo Hae Won (Korsel) vs Cheng Wen Hsing/Hsieh Pei Chen (Chinese Taipei)  21-19, 15-21, 21-18

Ganda Campuran (Mixed Doubles)

Hong Wei/Tang Jinhua (China) vs Markis Kido/Pia Zebadiah Bernadeth (Indonesia)  18-21, 21-16, 22-20
Ko Sung Hyun/Kim Ha Na (Korsel) vs Liao Min Chun/Chen Hsiao Huan (Chinese Taipei)  21-15, 21-19
Teo Ee Yi/Amelia Alicia Anscelly (Malaysia) vs Yi Liu/Yao Lei (Singapore)  21-16, 21-18
Sudket Prapakamol/Saralee Thoungthongkam (Thailand) vs Tan Aik Quan/Lai Pei Jing (Malaysia)  21-17, 21-5
Fran Kurniawan/Shendy Puspa Irawati (Indonesia) vs Lee Sheng Mu/Cheng Wen Hsing (Chinese Taipei)  21-15, 21-12
Lee Chun Hei/Chau Hoi Wah (Hongkong) vs Hirokatsu Hashimoto/Miyuki Maeda (Jepang)  21-15, 21-17
Shin Baek Choel/Jang Ye Na (Korsel) vs Lukhi Apri Nugroho/Annisa Saufika (Indonesia)  21-15, 21-12
Zhang Nan/Zhao Yunlei (China) vs Ong Jian Guo/Lim Yin Loo (Malaysia)  21-13, 21-16

Round 3 (Babak Ketiga), Kamis 18 April 2013 (Waktu Mulai : 17.00 WIB)

Tunggal Putra (Mens Singles)

Chen Long (China) vs Goh Soon Huat (Malaysia)  22-20, 21-18
Boonsak Ponsana (Thailand) vs Wong Wing Ki (Hongkong)  15-21, 21-17, 21-15
Gao Huan (China) vs Kashyap Parupalli (India)  21-19, 21-15
Du Pengyu (China) vs Liew Daren (Malaysia)  26-24, 21-19
Wang Zhengming (China) vs Shesar Hiren Rhustavito (Indonesia)  21-9, 21-17
Lin Dan (China) vs Kazumasa Sakai (Jepang)  17-21, 21-13, 21-9
Chan Yan Kit (Hongkong) vs Hsueh Hsuan Yi (Chinese Taipei)  21-16, 21-19
Chong Wei Feng (Malaysia) vs Thomi Azizan Mahbub (Indonesia)  21-17, 21-13

Quarter Finals (Babak Perempat Final), Jumat 19 April 2013 (Waktu Mulai : 09.00 WIB)

Tunggal Putra (Mens Singles)

Chong Wei Feng (Malaysia) vs Gao Huan (China)  18-21, 21-15, 21-19
Du Pengyu (China) vs Chan Yan Kit (Hongkong)  21-18, 21-11
Chen Long (China) vs Boonsak Ponsana (Thailand)  21-14, 20-22, 21-12
Wang Zhengming (China) vs Lin Dan (China)  walkover

Tunggal Putri (Womens Singles)

Sayaka Takahashi (Jepang) vs Ratchanok Intanon (Thailand)  21-18, 21-23, 23-21
Eriko Hirose (Jepang) vs Sindhu P.V (India)  21-19, 16-21, 21-11
Wang Yihan (China) vs Tai Tzu Ying (Chinese Taipei)  19-21, 21-18, 21-10
Li Xuerui (China) vs Sonia Cheah Su Ya (Malaysia)  21-13, 21-7

Ganda Putra (Mens Doubles)

Ko Sung Hyun/Lee Yong Dae (Korsel) vs Takeshi Kamura/Keigo Sonoda (Jepang)  21-14, 21-17
Goh V Shem/Lim Khim Wah (Malaysia) vs Hong Wei/Shen Ye (China)  21-14, 19-21, 21-13
Kim Ki Jung/Kim Sa Rang (Korsel) vs Maneepong Jongjit/Nipitphon Puangpuapech (Thailand)  21-16, 21-23, 21-17
Hiroyuki Endo/Kenichi Hayakawa (Jepang) vs Liu Xiaolong/Qiu Zihan (China)  21-17, 21-13

Ganda Putri (Womens Doubles)

Wang Xiaoli/Yu Yang (China) vs Lee So Hee/Shin Seung Chan (Korsel)  21-5, 21-19
Ko A Ra/Yoo Hae Won (Korsel) vs Miyuki Maeda/Satoko Suetsuna (Jepang)  21-18, 21-15
Ma Jin/Tang Jinhua (China) vs Amelia Alicia Anscelly/Soong Fie Cho (Malaysia)  21-14, 21-10
Gebby Ristiyani Imawan/Tiara Rosalia Nuraidah (Indonesia) vs Poon Lok Yan/Tse Ying Suet (Hongkong)  18-21, 21-12, 21-16

Ganda Campuran (Mixed Doubles)

Ko Sung Hyun/Kim Ha Na (Korsel) vs Teo Ee Yi/Amelia Alicia Anscelly (Malaysia)  21-12, 21-10
Fran Kurniawan/Shendy Puspa Irawati (Indonesia) vs Sudket Prapakamol/Saralee Thoungthongkam (Thailand)  19-21, 21-15, 21-11
Lee Chun Hei/Chau Hoi Wah (Hongkong) vs Hong Wei/Tang Jinhua (China)  17-21, 21-18, 21-10
Zhang Nan/Zhao Yunlei (China) vs Shin Baek Choel/Jang Ye Na (Korsel)  21-12, 21-15

Semi Finals (Babak Semifinal), Sabtu 20 April 2013 (Waktu Mulai : 08.30 WIB)

Tunggal Putra (Mens Singles)

Chen Long (China) vs Chong Wei Feng (Malaysia)  21-17, 21-15
Du Pengyu (China) vs Wang Zhengming (China)  21-16, 11-6  retired

Tunggal Putri (Womens Singles)

Wang Yihan (China) vs Eriko Hirose (Jepang)  21-12, 21-6
Li Xuerui (China) vs Sayaka Takahashi (Jepang)  21-18, 18-21, 21-12

Ganda Putra (Mens Doubles)

Ko Sung Hyun/Lee Yong Dae (Korsel) vs Goh V Shem/Lim Khim Wah (Malaysia)  21-17, 21-16
Kim Ki Jung/Kim Sa Rang (Korsel) vs Hiroyuki Endo/Kenichi Hayakawa (Jepang)  19-21, 21-13, 21-14

Ganda Putri (Womens Doubles)

Wang Xiaoli/Yu Yang (China) vs Ko A Ra/Yoo Hae Won (Korsel)  21-15, 21-17
Ma Jin/Tang Jinhua (China) vs Gebby Ristiyani Imawan/Tiara Rosalia Nuraidah (Indonesia)  21-18, 21-8

Ganda Campuran (Mixed Doubles)

Ko Sung Hyun/Kim Ha Na (Korsel) vs Fran Kurniawan/Shendy Puspa Irawati (Indonesia)  23-21, 21-15
Zhang Nan/Zhao Yunlei (China) vs Lee Chun Hei/Chau Hoi Wah (Hongkong)  21-16, 21-11

Babak Final, Minggu 21 April 2013 (Waktu Mulai : 11.00 WIB)

Tunggal Putra (Mens Singles)

Du Pengyu (China) vs Chen Long (China)  21-17, 21-19

Tunggal Putri (Womens Singles)

Wang Yihan (China) vs Li Xuerui (China)  21-15, 21-13

Ganda Putra (Mens Doubles)

Ko Sung Hyun/Lee Yong Dae (Korsel) vs Kim Ki Jung/Kim Sa Rang (Korsel)  21-13, 22-20

Ganda Putri (Womens Doubles)

Wang Xiaoli/Yu Yang (China) vs Ma Jin/Tang Jinhua (China)  21-15, 14-21, 21-15

Ganda Campuran (Mixed Doubles)

Ko Sung Hyun/Kim Ha Na (Korsel) vs Zhang Nan/Zhao Yunlei (China)  22-20, 21-17
About these ads

One comment

Tinggalkan Komentar

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s